«Скіфське золото»: Верховний суд Нідерландів став на бік України

Читать на русском
Верховний суд Нідерландів затвердив рішення про повернення Україні золотих артефактів з Криму, відомих як скіфське золото.
localhistory.org.ua

Верховний суд Нідерландів оголосив остаточне рішення у справі про приналежність «скіфського золота».

Про це повідомляє пресслужба суду.

Після майже 10 років судових баталій Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі».

«Скіфське золото»: як Україна сім років виборювала повернення колекціїСкіфське золото, згідно з рішенням суду в Амстердамі, належить Україні. Історія музейної колекції – на інфографіці.

«У жовтні 2021 року Апеляційний суд ухвалив, що передача має бути здійснена Україні. Це рішення залишається чинним. Так сьогодні постановив Верховний суд», — йдеться у повідомленні.

Відомо, що артефакти були виставлені в музеї в Нідерландах у той час, коли росія окупувала Крим у 2014 році. Як Україна, так і музеї в Криму вимагали їхнього повернення.

«У грудні 2016 року суд ухвалив, що кримські скарби мають бути передані державі Україна відповідно до Закону про спадщину. Суд вважав, що кримські скарби нині перебувають у Нідерландах без дійсного дозволу на вивіз від української влади, тож це є «незаконним вивезенням» за змістом Закону про спадщину і що держава Україна може вимагати реституції», — зазначається в дописі.

Суд також в апеляційному порядку ухвалив, що вимога України про передачу артефактів має бути задоволена, але з інших підстав. На думку суду, Закон про спадщину не застосовується до цієї ситуації, оскільки за його змістом «незаконного вивезення» в цьому випадку немає.

«Суд постановив, що питання має вирішуватися на підставі Закону України «Про музеї» та постанови Міністерства від березня 2014 року, якою міністр культури наділений повноваженнями приймати рішення про передачу музейних предметів на зберігання у разі їх знищення, втрати чи ушкодження. Таке рішення Міністр ухвалив у травні 2014 року. Наказ означає, що музейні експонати мають бути передані до Національного історичного музею України в Києві до стабілізації ситуації в Криму», — пише пресслужба.

Як зазначається, після цього музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного суду щодо рішення Апеляційного суду. Україна також подала касаційну скаргу.

Нагадаємо, що ще 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв мають повернути в Україну. Рішення було ухвалено на основі конвенції ЮНЕСКО.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: