До повномасштабної війни фракція проросійської «Опозиційної платформи – За життя» була другою за чисельністю у парламенті – 43 депутати. Минулого року діяльність партії в Україні була заборонена, деякі нардепи були позбавлені мандату та отримали підозру у державній зраді. Однак більшість членів колишньої фракції ОПЗЖ все ще продовжують засідати в парламенті і навіть створили нові депутатські групи, хоча намагаються особливо не виявляти публічної активності. «Слово і діло» дослідило, як після 24 лютого склалася доля ОПЗЖшників.
Діяльність «Опозиційної платформи – За життя» було припинено рішенням РНБО 19 березня 2022 року. Але члени її фракції, які залишилися в Україні, вже за місяць знайшли собі новий «притулок» у Раді.
Наприкінці квітня було створено депутатську групу «Платформа за життя та мир», очолив її Юрій Бойко. На сьогоднішній день членами групи з колишніх ОПЗЖшників є: Віталій Борт, Анатолій Бурмич, Сергій Дунаєв, Юрій Завгородній, Юлій Іоффе, Володимир Кальцев, Олександр Качний, Олександр Колтунович, Сергій Ларін, Сергій Льовочкін, Михайло Макаренко, Григорій Мамка, Суто Мамоян, Василь Німченко, Юрій Павленко, Михайло Папієв, Олександр Пономарьов, Олександр Пузанов, Михайло Скорик, Григорій Суркіс, Нестор Шуфрич та Віктор Чорний.
З перелічених нардепів лише Пономарьову оголошено підозру у державній зраді, днями суд заарештував його на два місяці без права внесення застави. Це єдиний член колишньої фракції ОПЗЖ у СІЗО.
Частина колишніх членів «Опозиційної платформи» увійшли до ще однієї нової депутатської групи «Відновлення України» (у її складі також колишні члени «Слуги народу» та «Довіри»): Валерій Гнатенко, Ігор Кисильов, Дмитро Ісаєнко, Олександр Лукашев, Володимир Мороз, Наталія Приходько, Антоніна Славицька, Вадим Столар. Лише Федір Христенко залишився позафракційним.
Достроково склали депутатський мандат Ігор Абрамович, Юлія Льовочкіна, Тетяна Плачкова, Юрій Солод. Ними поки що правоохоронці не зацікавилися.
Відомо, що Солод разом із дружиною Наталією Королевською перебуває в ОАЕ. До речі, Королевській оголосили про підозру у недостовірному декларуванні: вона не вказала майно у росії та землю в Київській області на суму понад 4 млн гривень.
Перебувають за кордоном, позбавлені громадянства України, депутатського мандата та підозрюються у державній зраді Тарас Козак, Ренат Кузьмін, Вадим Рабінович та Віктор Медведчук.
З усіх членів фракції ОПЗЖ найбільше «сутужно жилося» саме Медведчуку. Ще до повномасштабного російського вторгнення йому повідомили про підозру в держзраді та розграбуванні національних ресурсів, в 2021 рокці його посадили під домашній арешт.
27 лютого минулого року стало відомо, що Медведчук із-під арешту втік. Його вдалося затримати 12 квітня, у вересні екснардепа обміняли на українських військовополонених. Нині він, очевидно, живе у росії.
Теж у рф тепер Олег Волошин, якого позбавили мандата та підозрюють у державній зраді.
Одним із перших мандата позбавили Іллю Киву, який втік з України до початку повномасштабної війни – спочатку до Іспанії, потім до росії. Киві оголошено про підозру за цілою низкою статей Кримінального кодексу – державна зрада, посягання на територіальну цілісність та суверенітет України, дії, спрямовані на повалення конституційного ладу, пропаганда війни та недостовірне декларування.
Нагадаємо, за час повномасштабної війни, за підрахунками «Слово і діло», підозри у різних злочинах отримали понад 40 нардепів різних скликань.
З інфографіки можна дізнатися, кого з нардепів та чому достроково позбавили мандата під час війни.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»