У неділю, 16 червня, учасники першого Глобального саміту миру у швейцарському Бюргенштоці погодили спільне комюніке. При цьому, президент Володимир Зеленський анонсував другий Саміт миру.
Про це повідомляється на сайті Офісу президента.
«Цей Саміт був побудований на базі попередніх дискусій, які відбулися на основі Української формули миру та інших мирних пропозицій, що відповідають міжнародному праву, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй», - йдеться у повідомленні.
Згідно з повідомленням перший пукнт декларації швейцарського саміту миру стосується ядерної безпеки. Зокрема, зазначається, що будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими.
«Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька атомна електростанція, повинні працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом», - зазначають у комюніке.
У другому пункті йдеться про глобальну продовольчу безпеку та доступу до українських портів.
«Глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання продуктів харчування. У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торговельне судноплавство, а також доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях є надзвичайно важливими. Напади на торговельні судна в портах і на всьому маршруті, а також на цивільні порти та цивільну портову інфраструктуру є неприйнятними. Продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам», - йдеться у документі.
У підсумку країни наголосили на ще одному важливому аспекті, а саме - поверненні полонених українців.
«Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну», - додали у комюніке.
При цьому, президент Зеленський під час брифіфнгу розповів, коли буде другий саміт миру.
«Ми не маємо часу на довготривалу роботу. Ми маємо діяти швидко. Робота має тривати місяці, а не роки. Коли план дій щодо миру буде готовим і кожен крок буде пропрацьованим, то відкриється шлях до проведення другого саміту миру, а отже до завершення війни та справедливого і тривалого миру», - сказав Зеленський.
Згідно з його словами, вже є низка країни, які хочуть прийняти другий саміт миру у себе й Україна вже почала обговорювати це питання.
Як відомо, спільне комюніке Саміту миру підтримали 80 країн та 4 організації. Тоді як семеро учасників відмовилися підписати його.
Нагадаємо, на Саміт миру не запросили росію. В ОПУ заявили, що можливо, представники Москви братимуть участь у наступній зустрічі.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»