«Може стати інструментом репресій проти журналістів»: Раду закликали не ухвалювати законопроєкт №10242

Читать на русском
Раду закликають не ухвалювати законопроєкт про відповідальність за публікацію даних із реєстрів, оскільки він несе ризики для журналістів.
rada.gov.ua

Правозахисники закликають Верховну раду не ухвалювати законопроєкт №10242 про посилення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут чи розповсюдження інформації, що обробляється у публічних електронних реєстрах.

Як йдеться у заяві Amnesty International, це може мати серйозні наслідки для свободи слова в Україні.

Рейтинг свободи преси: яке місце посідають країни зі збройними та політичними конфліктамиЯке місце у рейтингу свободи преси посідають країни, які перебувають у стані збройного чи політичного конфлікту – на інфографіці.

Правозахисники зазначають, що законопроєкт створює загрозу для захисту журналістських джерел та викривачів суспільно-значущої інформації. Він також може бути використаний для переслідування журналістів, які займаються розслідуванням корупційних схем чи зловживання владою.

«Цей законопроєкт не лише порушує права журналістів, а й загрожує свободі медіа в Україні. Він створює серйозну небезпеку для захисту джерел інформації, а також ставить під сумнів здатність журналістів виконувати свої професійні обов’язки. Він може стати інструментом для залякування та репресій проти тих, хто розкриває факти корупції та зловживання владою», – заявила директорка організації в Україні Вероніка Вельч.

Спільнота «Медіарух» також опублікувала заяву, в якій закликає народних депутатів не ухвалювати законопроєкт у його нинішньому вигляді.

У заяві наголошується, що законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.

«Перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів, зокрема прослуховування та стеження, що суттєво порушує стандарти захисту джерел інформації. Законопроєкт просувається під виглядом виконання вимог Європейського Союзу, однак його положення суперечать принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, закріпленим у міжнародних документах, включно з нещодавно ухваленим Європейським актом про свободу медіа», – йдеться у заяві, відкритій для підписання.

Зазначимо, зміни до ККУ щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що обробляється у публічних електронних реєстрах, та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем було подано у 2023 році. Зараз законопроєкт чекає повторного другого читання.

Нагадаємо, що Україна за рік піднялася на 18 позицій у рейтингу свободи преси, який складають «Репортери без кордонів».

З інфографіки «Слово і діло» можна дізнатися, як організація оцінює рівень свободи слова в інших країнах із збройними чи політичними конфліктами.

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ

та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»
Поділитися: