Адміністрація президента США у новому варіанті угоди про корисні копалини повернулася до вимоги до України відшкодувати всю допомогу, надану з початку повномасштабної війни.
Про це йдеться в статті «Європейської правди», яка має в своєму розпорядженні текст угоди.

У тексті угоди йдеться, що Україна зобов'язується компенсувати США вартість усієї допомоги – фінансової, військової та гуманітарної, наданої після початку повномасштабного вторгнення росії.
Ця сума отримує статус «Початкового внеску DFC (Міжнародної фінансової корпорації з розвитку)» до Американо-українського інвестиційного фонду реконструкції та розвитку.
Сума допомоги оцінюється у 123 млрд доларів.
Як свідчить текст угоди, Україна має конвертувати доходи Фонду у долари та перераховувати їх на рахунки американської сторони на запит без комісій. Якщо такі витрати виникнуть, їх також доведеться компенсувати.
При цьому передбачено, що Фонд зможе реінвестувати частину доходів у проєкти в Україні, отримуючи 50% майбутніх доходів держави від цих інвестицій.
Крім того, угода зобов'язує Україну погашати суму допомоги перед США у строк, оскільки передбачено щорічне збільшення «боргу» на 4%. Це означає, що чим довше Україна відкладатиме виплати, тим більше доведеться компенсувати.
Крім того, пише видання, новий варіант угоди може суперечити наміру України вступити до Європейського Союзу через жорсткі обмеження, які суттєво впливають на економічний суверенітет країни.
США хотіли, щоб їхні компанії отримували ексклюзивне право на нову розробку українських надр – від руди до газу. Тільки у разі, якщо родовище не зацікавило жодного американського інвестора, Україна має право пропонувати ліцензію вітчизняним та європейським бізнесам, але й тоді 50% вартості ліцензії та ренти йдуть у Фонд.
Видання зазначає, що це може бути несумісним із домовленостями України та ЄС, а також з принципами конкуренції у блоці.
Нагадаємо, у березні президент Володимир Зеленський повідомив, що США запропонували Україні нову велику угоду про видобуток корисних копалин. Документ у разі підписання потрібно буде ратифікувати у парламенті.
Вчора він заявив, що нову версію договору поки не погоджено, оскільки американська сторона постійно змінює свої умови.
Інші новини про угоду: міністр фінансів США вважає, що вона може бути підписана вже наступного тижня.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»