Спеціальний трибунал у Гаазі не судитиме путіна, доки він є президентом – ЗМІ

Читать на русском
Володимир путін не зможе постати перед спеціальним трибуналом щодо злочину агресії проти України заочно, поки обіймає посаду президента. Таке ж обмеження стосується й інших високопосадовців рф.
Фото: getty images

Російський диктатор володимир путін не зможе бути притягнутий до відповідальності заочно у рамках майбутнього спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, доки він залишається на посаді президента.

Про це Euronews повідомили два європейські чиновники, знайомі з процесом створення трибуналу.

«Нюрнберг» для путіна: які можливі варіанти створення трибуналуЯкі існують варіанти створення трибуналу для путіна та що заважає їх реалізувати – на інфографіці.

Обмеження також стосуються прем'єр-міністра росії Михайла Мішустіна та міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Їхній судовий розгляд буде можливий лише у разі особистої присутності, що є малоймовірним, враховуючи позицію Кремля.

Водночас, згідно з проєктом угоди, після завершення повноважень путіна, його можна буде судити заочно. Документ розроблено у межах Ради Європи та передбачає створення трибуналу, який розглядатиме саме злочин агресії, що досі не охоплений юрисдикцією Міжнародного кримінального суду у випадку росії.

Угоду планують підписати в Києві 9 травня, на День Європи. Після цього її має ратифікувати Парламентська асамблея Ради Європи. Для цього знадобиться підтримка двох третин членів, яку, за оцінками, вдасться отримати.

У трибуналі братимуть участь також демократичні держави поза межами Європи — зокрема Канада, Австралія, Нова Зеландія та Японія. США, після зміни адміністрації, утримуються від активної участі.

Створення цього трибуналу стало ініціативою президента України Володимира Зеленського та має на меті притягнути до відповідальності найвище керівництво рф за рішення про повномасштабне вторгнення. На відміну від воєнних злочинів, злочин агресії стосується саме політичного та військового керівництва держави-агресора.

Європейські посадовці наголошують: навіть якщо суд не зможе негайно посадити винних на лаву підсудних, створення трибуналу стане важливим сигналом – злочини не залишаться безкарними.

Нагадаємо, у січні минулого року суд ООН підтвердив частину звинувачень до росії, які стосувалися фінансування тероризму та расової дискримінації в Криму.

У вереснi 2024 року володимир путін вiдвiдав Монголiю, однак країна проігнорувала ордер на його арешт.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: