Росія планує розширити кордон у Балтійському морі: що відомо

Російське Міністерство оборони розробило проєкт постанови про розширення територіальних вод країни біля кордонів із Фінляндією та Литвою у Балтійському морі.

Увага на документ звернуло видання The Moscow Times. Сьогодні проєкт було видалено з урядового порталу.

Як росія хоче змінити свої морські кордони

У документі йшлося про те, що чинні географічні координати, встановлені в 1985 році, «не повною мірою відповідають сучасній географічній обстановці». Точки були зафіксовані «за морськими навігаційними картами дрібного масштабу», які, у свою чергу, засновані на роботах середини XX століття, а це «не дозволяє визначити зовнішній кордон внутрішніх морських вод» рф, йдеться в документі.

Росія, якщо вірити документу, планує оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки, а також біля міст Балтійська та Зеленоградська в Калінінградській області.

На кордоні з Фінляндією росія має намір скоригувати координати в зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вігрунд, а також біля північного вхідного мису річки Нарва. На кордоні з Литвою під перегляд потрапила зона Куршської коси, райони мису Таран, мису на південь від мису Таран, а також Балтійської коси.

В результаті змін, йдеться в документі, «буде встановлена система прямих вихідних ліній, що не була раніше, на південній частині російських островів у східній частині Фінської затоки, а також в районі м. Балтійськ і м. Зеленоградськ, що дозволяє використовувати відповідні акваторії, як внутрішні морські води російської федерації; зміниться проходження державного кордону рф на морі у зв'язку зі зміною положення зовнішнього кордону територіального моря».

У Кремлі сьогодні прокоментували пропозицію Міноборони, заявивши, що в ній «немає політичного підґрунтя».

«Нічого політичного тут немає, хоч і політична обстановка серйозно змінилася з того часу. Ви бачите, наскільки ескалює напруженість, рівень конфронтації, особливо в балтійському регіоні, – це вимагає від наших відповідних відомств відповідних кроків для забезпечення нашої безпеки», – заявив Дмитро Пєсков.

Як країни Балтії відреагували на намір росії посунути кордон

Глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен повідомила, що країна з'ясовуватиме деталі планів росії щодо зміни морських кордонів. Але вона сподівається, що рф дотримуватиметься Конвенції ООН з морського права.

«Слід пам'ятати, що внесення плутанини – це ще й гібридний вплив. Фінляндію це не збентежить», – наголосила вона.

Президент Литви Гітанас Науседа вважає повідомлення про такі наміри росії провокацією, спрямованою на ескалацію. За його словами, Москва вкотре здійснює гібридну атаку проти Заходу та зазнає єдності НАТО.

Міністерство закордонних справ у своїй заяві повідомило, що розглядає плани рф як провокацію, спрямовану на залякування сусідніх країн. «Сьогодні Литва запрошує представника росії для докладного пояснення та погоджує свою відповідь зі своїми партнерами. Литва нагадує і закликає росію поважати та дотримуватися загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, а також міжнародних та двосторонніх угод про непорушність кордонів», – йдеться у заяві.

В Естонії припустили, що ці повідомлення у ЗМІ можуть бути спробою посіяти сум'яття в регіоні. Проте, сказав глава МЗС Маргус Тсахкна, країна перебуває у тісному контакті з Фінляндією та Литвою щодо ймовірних планів росії змінити кордони у Балтійському морі.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський вважає, що якщо Україна не вистоїть у війні, путін «точно вторгнеться» до країн Балтії.

Наприкінці року ЗМІ з посиланням на одну з європейських розвідок повідомили, що росія може атакувати Європу взимку 2024-2025 року.

За останньою оцінкою німецьких спецслужб, напад росії на НАТО можливий з 2026 року.

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО