У ЄС вважають, що переобрання Трампа може стати «гіркими ліками» для блоку та підштовхнути до реформ – Politico

Деякі європейські чиновники вважають, що перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США може стати тим, що потрібно Євросоюзу, щоб зміцнити оборону та провести інші реформи.

Про це пише Politico з посиланням на дипломатів та чиновників ЄС.

«Повернення Трампа стане благотворним шоком, який дозволить ЄС рухатися вперед, як пандемія або енергетична криза після війни в Україні», – сказав один високопоставлений дипломат ЄС.

Загалом шість дипломатів і чиновників ЄС висловили думку, що другий термін Трампа стане для роздробленого ЄС «гіркими ліками», необхідним для подолання розбіжностей та руху вперед як єдиного блоку.

Вони вважають, що знову ставши президентом Трамп буде настільки ворожим до Європи, що ЄС не матиме іншого вибору, окрім як збільшити витрати на оборону, зміцнити свій технологічний сектор і прояснити свою політику щодо Китаю.

Як пише видання, найбільш очевидною сферою, де президентство Трампа може підштовхнути Європу до змін, є оборона та війна в Україні. Республіканець постійно звинувачувати Європу в «нахлібництві» через військовий захист США через НАТО.

Крім того, він обіцяв зупинити війну наступного дня після свого переобрання – ймовірно, без згоди самої України.

«Трамп допомагає підвищити обізнаність щодо фінансування оборони, але нам потрібен справжній шоковий ефект, щоб змінити цю суперечку. Угода щодо мирного плану для України повністю струсить (блок – ред.)», – сказав один із чиновників.

Те саме стосується фінансування озброєння для України. Наразі група країн хоче випустити євробонди, щоб збільшити загальний обсяг коштів для України, але проти виступають, зокрема, Німеччина та Нідерланди.

Ті, хто просуває оборонні єврооблігації, сподіваються, що другий термін Трампа зможе підштовхнути ці країни до спільного запозичення. У той час, як перемога демократки Камали Гарріс «дасть додаткові аргументи тим, хто виступає проти ідеї», сказав один із дипломатів.

Подібна логіка застосовна і до спроб Європи, що давно зайшли в глухий кут, гармонізувати свій єдиний ринок і оживити економіку. За словами деяких чиновників, ще один термін Трампа може стати каталізатором, який змусить нерішучі країни нарешті погодитися на загальний нагляд за своїми банками та фондовими ринками.

У торгівлі повернення Трампа також може стати рушійною силою змін. Що стосується клімату, Європа, США та уряди країн-однодумців поспішають убезпечити свою глобальну кліматичну стратегію від можливого відкату при Трампі.

За інформацією видання, повернення Трампа «тихо підтримують» противники Китаю. Раніше саме тиск з боку його адміністрації змусив кілька європейських країн відмовитися від контрактів із китайським телекомунікаційним гігантом Huawei на тлі побоювань щодо кібербезпеки.

«[Голова Європейської комісії Урсула] фон дер Ляєн явно хоче більш жорсткого підходу до Китаю, але вона стикається з опором держав-членів, що сумніваються, насамперед Німеччини. Невеликий поштовх з боку другої адміністрації Трампа швидше допоможе їй, ніж нашкодить», – вважає високопосадовець ЄС.

Втім, як зазначає Politico, не варто очікувати, що європейські чиновники публічно озвучать ці погляди: Трамп вкрай непопулярний у більшості країн Європи, і, підтримавши його, можна отримати мало політичних очок.

Нагадаємо, раніше Дональд Трамп закликав європейські країни збільшити розміри економічної та військової допомоги Україні.

Він також заявив, що готовий заохочувати росію до агресії проти тих союзників по НАТО, які не виконуватимуть своїх фінансових зобов'язань перед Альянсом.

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО