Обіцянка політика
- Прем'єр-міністр України
Шмигаль у програмі уряду обіцяє забезпечити реформування системи мобілізаційної підготовки та мобілізації
Джерело
Результат
За підсумками перших двох років каденції уряду вже є значні досягнення в реформуванні системи мобілізаційної підготовки та мобілізації.
У березні 2021 року було ухвалено законопроєкт щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку (1357-IX), у квітні набрав чинності. Документ удосконалює вимоги щодо комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань резервістами (військово-навченими особами з бойовим досвідом) в особливий період без оголошення мобілізації. Це дасть змогу оперативно доукомплектувати резервістами військові частини всіх сил оборони держави, чим суттєво підвищити їхню боєздатність під час військової агресії, що стрімко наростає, а також швидко збільшити бойовий потенціал сил оборони та вчасно реагувати на раптові загрози національній безпеці. Зокрема, закон запроваджує новий вид військової служби – військова служба за призовом осіб із числа резервістів у особливий період.
Закон реформує систему військового обліку та діяльність місцевих органів військового управління, базуючись на європейських принципах і підходах. Зокрема, передбачається створення на базі військкоматів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Удосконалюється порядок здійснення військового обліку резервістів, серед іншого за допомогою автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» (Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів).
Крім того, закон осучаснює вимоги до адміністративної відповідальності посадових осіб, резервістів, військовозобов'язаних та призовників за порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу та умисне зіпсування чи втрату з необережності військово-облікових документів. Також запроваджується кримінальна відповідальність за ухилення від призову в особливий період; від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
Також, у вересні 2021 року вперше в історії Збройних Сил України в тестовому режимі запрацювала е-реєстрація – новий цифровий онлайн-сервіс для призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Створено Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних і розпочаті проєкти щодо цифровізації процесів військового обліку: Е-реєстрація, Е-військовий квиток, Е-транспорт.
Враховуючи такі досягнення, обіцянці вирішено присвоїти статус «виконано».