Авіаційна інфраструктура України зазнала величезних збитків через повномасштабну війну. У перші тижні вторгнення російські війська активно завдавали ракетних ударів по ключових аеродромах. На даний момент відомо про 19 пошкоджених об'єктів – цивільних та подвійного значення (за даними KSE). «Слово і діло» розбиралося, які цивільні аеропорти було зруйновано чи пошкоджено під час боїв.
Однією з головних цілей окупантів 24 лютого 2022 року був аеродром «Антонов», розташований у Гостомелі Київської області. Бої за аеропорт тривали кілька днів, і його інфраструктура була майже повністю зруйнована – ангари (в одному з них згорів літак «Мрія»), технічні приміщення та злітно-посадкова смуга (через її пошкодження росіяни не змогли посадити там свої Іл-76 з десантом).
На початку війни було пошкоджено міжнародний аеропорт «Бориспіль» під Києвом – ракета влучила у технічні приміщення.
Під удар у ті дні потрапили також міжнародні аеропорти у Житомирі та Запоріжжі, наскільки вони постраждали – невідомо.
Внаслідок ракетного удару в липні було зруйновано ангари аеропорту в Кропивницькому. В Одесі та Рівному пошкоджено злітно-посадкові смуги, у Харкові – термінал.
Повністю або майже знищено аеропорти у Вінниці, Івано-Франківську, Херсоні та Кривому Розі.
Міжнародний аеропорт у Дніпрі, який є одним із найбільших у країні і який почали реконструювати перед війною, теж непридатний для використання: кілька ракетних ударів знищили злітно-посадкову смугу, пошкодили термінал та будівлю аеровокзалу.
Вже десятки разів потрапляв під обстріл Миколаївський міжнародний аеропорт: основна будівля аеропорту, термінал, диспетчерська вежа, злітно-посадкова смуга не підлягають відновленню.
Неможливо поки встановити ступінь пошкоджень аеропортів на окупованій території – у Бердянську (Запорізька область), Маріуполі (Донецька область), Сєвєродонецьку (Луганська область). Наприклад, по Бердянському аеропорту завдавали ударів ЗСУ, оскільки російські війська розмістили там техніку.
На карті «Слово і діло» – стан українських аеропортів до повномасштабної війни.
Нагадаємо, у передвиборчій програмі президента Володимира Зеленського була амбітна обіцянка відновити аеропорти у кожному обласному центрі. Робити це почали у рамках Державної цільової програми розвитку аеропортів до 2023 року, але туди не включили об'єкти у Чернігові, Луцьку та Хмельницькому.
Тодішній міністр інфраструктури Владислав Криклій в інтерв'ю «Слово і діло» підтвердив, що про їхнє відновлення немає мови, оскільки в цих аеропортах не буде пасажирського трафіку.
Крім того, фінансування на відновлення аеропортів, включених до програми, не виділялося в повному обсязі. Станом на середину каденції Зеленського суттєво прогресу не було, і наші аналітики присвоїли обіцянці статус «не виконана».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»