Росіяни очікували операції ЗСУ в Курській області і місяцями готувалися до неї – Guardian

Читать на русском
Знайдені документи свідчать про те, що російське військове командування передбачало, що Україна може розпочати операцію у Курській області і протягом декількох місяців розробляло плани щодо запобігання їй.
Фото: AP

Російське військове командування передбачало операцію України в Курській області та протягом кількох місяців розробляло плани, щоб їй запобігти.

Про це повідомляє The Guardian, журналістам якого українські військові передали документи, знайдені на залишених російських позиціях у регіоні.

Західні експерти назвали сценарії розвитку війни після початку операції ЗСУ у Курській областіОперація у Курській області змінила уявлення про негативний перебіг війни для України, вважають експерти. Але тепер Україна має вирішити, що робити із початковою перемогою.

Журналісти зазначають, що це робить «ще ганебнішим» сум'яття серед російських військ після заходу ЗСУ на прикордонну територію.

Документи видання отримало наприкінці серпня, їх передала група українських спецназівців. Військові сказали, що це документи російського МВС, ФСБ та армії, знайдені у Курській області.

Деякі з документів є роздрукованими наказами, розісланими різним підрозділам, а інші – рукописними журналами, що фіксують події та проблеми на певних позиціях. Найбільш ранні записи датовані кінцем 2023 року, а останні документи датовані всього за шість тижнів до початку операції.

Більшість документів надійшло з підрозділів 488-го гвардійського мотострілецького полку росії, зокрема з другої роти його 17-го батальйону.

У російських військових документах є багатомісячні попередження про можливий захід ЗСУ до Курської області та спробу зайняти місто Суджа.

У записі від 4 січня йшлося про «потенціал прориву на державному кордоні» українських озброєних груп і було віддано наказ про посилення підготовки до відбиття будь-якого нападу. 19 лютого командирів підрозділів було попереджено про українські плани «швидкого просування із Сумської області на територію росії на глибину до 80 км для створення чотириденного «коридора» перед прибуттям основних підрозділів української армії на бронетехніці».

У середині березня підрозділам на кордоні було наказано посилити оборонні рубежі та «організувати додаткові навчання з керівництва підрозділами та опорними пунктами щодо правильної організації оборони».

У середині червня з'явилося більш конкретне попередження – про плани України наступати «в напрямку Юнаківка-Суджа з метою взяти Суджу під контроль», що й відбулося у серпні. Також було передбачено, що Україна намагатиметься знищити міст через річку Сейм, щоб порушити російські лінії постачання в регіоні, що також сталося пізніше.

Операція України розпочалася 6 серпня, і тоді російські солдати залишили свої позиції, а ЗСУ протягом тижня взяли під контроль Суджу.

Документи дають уявлення про російську тактику за останній рік, в одному випадку йдеться про необхідність створення хибних траншів і позицій, щоб спантеличити українські розвідувальні безпілотники.

Згадуються також серйозні проблеми з моральним духом солдатів на передовій: «Аналіз поточної ситуації із самогубствами показує, що проблема загибелі військовослужбовців внаслідок суїцидальних інцидентів залишається напруженою».

Нагадаємо, за місяць у Курській області загинули та були поранені приблизно 6 тисяч російських військових. Після початку операції росіяни стягнули туди щонайменше 20 тисяч військових.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Курська операція загалом виправдала очікування військово-політичного керівництва країни.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: