Станом на грудень 2024 року понад 70% українців мають серед близьких тих, хто воював чи воює на фронті, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Про це свідчать результати опитування, проведеного 5-6 грудня Cоціологічною групою «Рейтинг».
Зокрема, 54% опитаних зазначили, що серед їхніх близьких та рідних є ті, хто брав участь у військових діях на сході України у період з 2014 до 2021 року. При цьому 71% мають серед близьких тих, хто воював чи бореться на фронті з 24 лютого 2022 року.
Порівняно з попередніми опитуваннями кількість тих, чиї близькі воюють, зросла. Так, у березні 2024 року таких опитаних було 70%, а у вересні 2023-го – 65%.
При цьому 40% опитаних припускають, що можуть стати ветеранами у майбутньому. Найчастіше так вважають молоді чоловіки, жителі центральних і західних регіонів, а також ті, чиї родичі брали участь у боях ще з 2014 року.
Загалом українське суспільство демонструє високий рівень довіри до військових. Так, 96% респондентів довіряють ветеранам АТО, які зараз знову воюють, 91% – учасникам нинішньої війни, а 88% – ветеранам АТО 2014–2021 років. Найвищий рівень довіри мають військові на передовій (94%), найнижчий – представники ТЦК (29%).
Серед основних викликів для ветеранів після повернення зі служби виділяють психоемоційну нестабільність, проблеми зі здоров'ям, труднощі з отриманням медичної допомоги, відсутність інклюзивного середовища та конфлікти в сім'ї. Додатково зростають ризики зловживання алкоголем чи наркотиками, порушень закону та труднощів адаптації до громадянського життя.
Довіра до держави у сфері виконання обов'язків перед ветеранами продовжує знижуватися. Так, у грудні 2024 року лише 25% вважали, що зобов'язання виконуються, тоді як 68% мають протилежну думку. Основна критика спрямована на Верховну Раду (59%).
Попри це 78% респондентів упевнені, що суспільство поважає ветеранів. Проте, державні програми зі створення інклюзивного середовища для осіб з інвалідністю 53% вважаються неефективними.
Нагадаємо, що у листопаді соціологи з'ясували, скільки українців готові до територіальних поступок.
А у жовтні стало відомо, скільки українців довіряють президенту Зеленському. Ми, у свою чергу, розповіли, як змінювався рівень довіри до Зеленського та інституту президентства загалом.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»