На державні реєстри України 19 грудня було здійснено наймасштабнішу кібератаку за останній час. Наразі не працюють реєстри, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції. За словами віцепрем'єрки Ольги Стефанішиної, на відновлення пріоритетних реєстрів піде до двох тижнів. «Слово і діло» зібрало, що відомо про хакерську атаку і які реєстри постраждали.
Низка державних реєстрів України перестала працювати ще вдень 19 грудня. Увечері віцепрем'єрка – міністерка юстиції Ольга Стефанішина повідомила про масштабну кібератаку.
«Сьогодні відбулася наймасштабніша зовнішня кібератака на державні реєстри України за останній час. Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції України… Вже точно зрозуміло, що атака здійснювалася росіянами з метою порушити роботу критично важливої інфраструктури держави», – написала вона.
Тимчасово призупинено роботу наступних реєстрів:
- Автоматизованої системи виконавчого провадження
- Державного реєстру актів цивільного стану громадян
- Державного реєстру обтяжень рухомого майна
- Державного реєстру прав на нерухоме майно
- Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів
- Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців
- Єдиного реєстру боржників
- Єдиного реєстру громадських формувань
- Єдиного реєстру довіреностей
- Єдиного реєстру нотаріусів України
- Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство
- Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів
- Реєстру атестованих судових експертів
- Реєстру громадських об'єднань
- Реєстру методик проведення судових експертиз
- Реєстру спеціальних бланків документів інформаційної системи Мін'юсту
- Спадкового реєстру
За словами Стефанішиної, насамперед відновлюватимуть Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та ФОП, Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обтяжень. На це піде приблизно до двох тижнів.
«Після повного відновлення буде проведено ґрунтовний аналіз атаки спільно з профільними органами для посилення захисту від подібних втручань у майбутньому», – зазначила вона.
Сьогодні на брифінгу Стефанішина підтвердила, що всі дані, які були у реєстрах, збережені та підлягають відновленню.
Крім того, віцепрем'єрка з посиланням на дані Державної служби спецзв'язку та захисту інформації повідомила, що витік персональних даних з реєстрів не підтверджений.
Незважаючи на кібератаку, доступ українців до прав, пов'язаних з реєстрацією актів цивільного стану, не обмежений. Усі акти – про народження, смерть, шлюб та розлучення – будуть здійснюватися із застосуванням паперових носіїв.
Усі соціальні виплати, пов'язані з настанням актів цивільного стану, здійснюються на підставі заяв, які будуть розглянуті після відновлення реєстрів. Реєстрація заповітів, змін до них, спадкових договорів та змін до них, дублікати про нотаріальне посвідчення довіреностей здійснюються без доступу до реєстру. Тобто на папері.
Повідомлялося, що відповідальність за атаку взяла група російських хакерів XakNet Team, відповідну заяву вони опублікували в Telegram.
У Службі безпеки України на брифінгу підтвердили, що за кібератакою на реєстри стоять хакери російського ГРУ. Відкрито кримінальне провадження за кількома статтями Кримінального кодексу України, у тому числі за статтею 438 (порушення законів та звичаїв війни).
Нагадаємо, рік тому потужну хакерську атаку було здійснено на мобільний оператор «Київстар». Більше доби були проблеми зі зв'язком, мобільним та домашнім інтернетом. Повідомлялося, зламати систему захисту оператора вдалося через обліковий запис одного із співробітників. Компанія отримала збитки приблизно на 3,6 млрд гривень.
У квітні в СБУ заявили, що встановили причетних до атаки на мобільного оператора. Матеріали справи буде передано до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»