Президент Володимир Зеленський на початку року кілька разів коментував тему проведення виборів в Україні та своєї можливої участі у них. Якщо узагальнити: Зеленський сказав, що про свій другий термін наразі не думає, оскільки на першому місці питання завершення війни. І саме від того, як вона завершиться (а також від позиції сім'ї) і залежатиме рішення, балотуватиметься він знову чи ні. Що щодо термінів виборів та інших важливих тем обіцяв президент протягом останнього місяця – у матеріалі «Слово і діло».
Про стабілізацію фронту у січні. На початку січня Зеленський пообіцяв зробити все, щоб стабілізувати фронт цього місяця. «Це дуже складно. Якщо дійде все те, що пообіцяли (військова допомога Україні – ред.), тому що у нас є графіки, і ми очікуємо, і воно вже йде. Будемо очікувати, що нова американська адміністрація буде підтримувати, а не навпаки. Залежить цей пазл від багатьох деталей, але ми думаємо, що це важливий момент», – сказав він.
![](http://media.slovoidilo.ua/media/publications/22/212636/212636-1_medium.jpg)
Як кажуть у Генштабі, ситуація на фронті важка, але «контрольована». Російські війська продовжують наступати, особливо активно на Покровському напрямку – там відбувається половина всіх боїв на фронті. Просування ворога цього місяця не зупинилося.
Про вибори після воєнного стану. Головною умовою для проведення виборів в Україні Зеленський назвав закінчення воєнного стану. «У 2025 році якщо нам вдасться отримати закінчення гарячої стадії війни в сильній позиції для України – якщо ми це зробимо у нас залишиться сильна армія, сильний пакет зброї, гарантії безпеки – після цього можна думати про те, щоби не було воєнного стану в Україні. А якщо не буде воєнного стану, то далі (справа, – ред.) вже за парламентом. Парламент підтримає ту чи іншу дату виборів. Після того, як закінчиться воєнний стан, чекати роки щодо виборів не потрібно», – обіцяв він.
Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк говорила, що всі політичні сили згодні з тим, що для підготовки виборів потрібно щонайменше півроку.
Про обмін полоненими із Північною Кореєю. Україні вдалося взяти в полон у Курській області двох північнокорейських військових. За словами Зеленського, один із них хоче залишитися в Україні, другий повернутися додому.
Президент обіцяв, що передасть КНДР її солдатів, якщо Кім Чен Ін допоможе організувати обмін полоненими з росією. Поки що такого бажання північнокорейський диктатор не висловлював.
Про відповідальність за обхід санкцій. 13 січня президент обіцяв, що у Верховній раді буде зареєстровано законопроєкт щодо кримінальної відповідальності за спробу обійти санкції.
Обіцянка виконана: вже 14 січня у парламенті з'явився відповідний президентський законопроєкт. Покарання передбачено у вигляді штрафу чи обмеження волі від двох до десяти років.
Про санкції Євросоюзу проти росії. Зеленський обіцяв «додавити» ухвалення 16-го пакету санкцій проти росії Європейським союзом.
За інформацією ЗМІ, до нового пакету санкцій можуть увійти обмеження на імпорт російського зрідженого природного газу та алюмінію. Прийняти його збираються у лютому.
Про відкриття переговорних кластерів щодо вступу до ЄС. За півроку поки Польща головуватиме в Раді ЄС, Україна, обіцяв Зеленський, спробує відкрити три переговорні кластери про вступ до блоку.
«Ми розуміємо, що польські колеги готові на два, але будемо робити все, щоб відкрити все ж таки три. Потім – Данія: хочемо відкрити ще три кластери. Але подивимося, як буде. У нас є амбітна ціль відкрити 5-6 кластерів. В принципі всі можна відкрити в цьому році, якщо вийде. Будемо намагатися це все зробити», – обіцяв президент.
Про окуповані території. Зеленський обіцяв, що Україна ніколи юридично не визнає окуповані росією території, навіть «якщо всі союзники світу цього захочуть».
Про торгівлю з Ліваном. Президент обіцяв, що Україна збільшить обсяги торгівлі з Ліваном: «Зараз із цією країною ми маємо 400 мільйонів доларів лише нашого аграрного експорту, і ми готуємося збільшити щонайменше вдвічі».
Які воєнні обіцянки президент має виконати цього року – на інфографіці.
Нагадаємо, Володимиру Зеленському 25 січня виповнилося 47 років. «Слово і діло» писало, як українські президенти відзначали дні народження.
Олександра Худякова, Віктор Гаврилюк, спеціально для «Слово і діло»
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»