Шість масованих російських атак поставили енергосистему України у найважче з початку повномасштабної війни становище. На сьогоднішній день Україна втратила вже більше 9 ГВт генерації, на відновлення яких підуть роки. Українці почати жити з відключеннями електроенергії вже навесні і до зими ситуація не покращиться – дефіциту уникнути не вдасться. Тому краще навчитися максимально економно споживати електрику, щоб не перевантажувати енергосистему та уникнути хоча б аварійних відключень. Деякі правила ощадливого споживання – на інфографіці «Слово і діло».
Для того, щоб зрозуміти, як економити, потрібно знати, скільки електроенергії споживає побутова техніка (дані Державної інспекції енергетичного нагляду та обленерго):
- варильна поверхня – 7,5 кВт
- електрична тепла підлога – 3,8 кВт і більше
- духовка – 2,5-4 кВт
- кондиціонер – 2,2-3,37 кВт
- електрочайник – 2,2-2,4 кВт (за деякими даними 1,5-2,4 кВт)
- пилосос – 2 кВт (за деякими даними 1,4-2,5 кВт)
- бойлер – 1,5-2,5 кВт
- масляний та повітряний обігрівачі – 1,2-2 кВт
- фен та праска – 1-2,4 кВт
- пральна машина – 0,8-2,2 кВт
- холодильник – до 1 кВт на день
- мікрохвильова піч – 0,6-1,5 кВт
- телевізор – 0,08-0,14 кВт
- електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт
- комп'ютер – 0,065-0,45 кВт
- посудомийна машина – 0,8-1,8 кВт
Одне з головних правил полягає в тому, щоб не використовувати кілька потужних приладів одночасно, а також знизити їх споживання в пікові години (з 8 до 11 ранку, з 17 до 23 вечора).
Досить довго енергетики радили перенести використання пральної машини, бойлера на ніч, але краще стежити за актуальною інформацією – наприклад, у травні дефіцит електроенергії був саме вночі.
Також варто вимикати з розетки прилади, якими ви не користуєтеся, оскільки навіть у режимі очікування вони споживають електроенергію. Загалом варто вибирати побутову техніку класу енергоефективності А та А+ – економія може становити до 30% порівняно зі старими моделями.
Енергоефективніше можна використовувати практично кожен прилад:
- холодильник потрібно вчасно розморожувати: більше льоду – більше споживання електроенергії;
- посудомийну та пральні машини краще завантажувати повністю: при неповному завантаженні перевитрата електроенергії становитиме 10-15%;
- із чайника потрібно видаляти накип, інакше він гірше проводить тепло (і гріти стільки води, скільки потрібно зараз);
- електричну плиту можна вимикати за кілька хвилин до завершення приготування: вона ще деякий час виділятиме тепло й страва дійде до готовності;
- кондиціонер потрібно вмикати лише при закритих вікнах та дверях (хоча зараз його використання недозволена розкіш);
- смартфон не варто залишати підключеним до мережі після 100% зарядки (це також врятує його від перегріву, а акумулятору продовжить життя);
- смартфони, планшети, ноутбуки краще заряджати до 90% (це теж продовжить ресурс використання батареї).
Радять також знайти альтернативу деяким електроприладам: готувати та гріти воду на газовій плиті; не пилососити, а влаштувати вологе прибирання; мити посуд вручну; використовувати смартфон і планшет замість комп'ютера та телевізора. Порада, яка може здатися дещо «екстремальною» – пральну машину замінити ручним пранням.
І вже зараз варто відмовитися від кондиціонерів на користь провітрювання та встановлення жалюзі на вікнах.
Також можна заощадити на освітленні. По-перше, потрібно вимикати світло в кімнатах, де нікого немає. По-друге, варто встановити в будинку енергозберігаючі лампи – вони служать довше і споживають менше.
Якщо є можливість, потрібно правильно розосередити освітлення: встановити точкове освітлення в робочих зонах замість центрального світильника.
Підвищення тарифів на електроенергію для населення – ще одна причина економити: як із 1 червня подорожчала електрика – на інфографіці «Слово і діло». У Міненерго розповіли, як формували новий тариф.
Нагадаємо, у травні Кабмін ухвалив постанову, яка передбачає внесення змін до графіків відключень електроенергії. Воно набуде чинності 24 червня. Постанова дозволить створити «більш справедливий» порядок розподілу електроенергії для побутових споживачів.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»