У Грузії набрав чинності скандальний закон про «іноагентів»

Читать на русском
У Грузії набув чинності закон про іноземних агентів. Його називають проросійським — за подібність до чинного в країні-агресорі.
Українська правда

У Грузії сьогодні, 1 серпня, стартувала робота реєстру для реєстрації профінансованих з-за кордону неурядових організацій (НУО) та ЗМІ, створений на основі скандального і суперечливого закону про «іноагентів».

Про це повідомляє NewsGeorgia.

Грузія дрейфує у бік росії: чому в Тбілісі проходять масові вуличні протестиУ Грузії вже кілька тижнів тривають масштабні протести. Причина та реакція світу – на інфографіці.

Зазначається, що відповідний закон зобов'язує реєструватися в реєстрі НУО та ЗМІ, понад 20% фінансування яких надходить з-за кордону. Вони оголошуються «організаціями, які просувають інтереси іноземної сили».

До 1 січня 2025 року вони мають надати Мін'юсту декларації про доходи за 2023 рік. Після 1 січня – опублікувати дані про джерело та цілі фінансування на 2024 рік.

За ненадання декларації передбачено штраф у розмірі 25 тисяч ларі (9 200 доларів США). Згодом за кожен місяць «прострочки» стягуватиметься ще по 20 тисяч ларі (7 300 доларів США).

Зазначимо, що закон про іноагентів, який офіційно називається «Про прозорість іноземного впливу», парламент Грузії ухвалив у остаточному читанні 14 травня. Президент Саломі Зурабішвілі 18 травня наклала на нього вето, проте 28 травня парламент його подолав.

Як відомо, грузинський народ прозвав цей закон «проросійським» — за подібність до чинного в країні-агресора.

При цьому, ЄС та США вважають, що грузинський закон покликаний «змусити замовкнути критичні голоси». На Заході вказують, що він неминуче негативно вплине на майбутні парламентські вибори в Грузії.

Водночас, грузинський прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе запевнив, що, незважаючи на ухвалений закон, НУО та ЗМІ не закриватимуться перед виборами. Глава правлячої партії «Грузинська мрія» Каха Каладзе, між тим, заявляв, що у разі невиконання вимог рахунки НУО та ЗМІ заарештують, після чого продовження їхньої роботи стане неможливим.

Нагадаємо, закон про «іноагентів» було підписано 3 червня після того, як парламент Грузії подолав вето президентки Саломі Зурабішвілі. Крім того, 27 червня парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт «Про сімейні цінності та захист неповнолітніх» та поправки до 18 законів, що обмежують права ЛГБТ.

Згодом стало відомо, що Європейський союз призупинив процес приєднання Грузії до блоку після ухвалення закону про «іноземних агентів».

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: