Міжнародне рейтингове агентство Standard and Poor's знизило довгостроковий та короткостроковий кредитні рейтинги України в іноземній валюті з CC/C до SD/SD, що означає «вибірковий дефолт». Причиною стала пропущена 1 серпня виплата за єврооблігаціями. Але в агентстві зазначили, що рейтинг буде підвищено після завершення угоди щодо реструктуризації боргу. З інфографіки «Слово і діло» можна дізнатися, як змінювався кредитний рейтинг України за останні 20 років за версією S&P.
Кредитний рейтинг – це оцінка здатності суверенної держави обслуговувати свої боргові зобов'язання, а також її кредитоспроможність за конкретним фінансовим зобов'язанням
У Standard and Poor's наступна класифікація рейтингів:
- AAA (найвищий) – виняткові можливості щодо виплати відсотків та самих боргів;
- АА+/ АА/АА- (високий) – можливості щодо виплати відсотків та боргів високі;
- А+/А/А- (вище середнього) – можливості щодо виплати відсотків і боргів оцінюються високо, але залежить від економічної ситуації;
- ВBВ/ВВВ- (нижче середнього) – задовільна платоспроможність;
- ВВ+/ВВ/ВВ- (спекулятивний) – платоспроможний, але на це можуть вплинути несприятливі економічні умови;
- В+/B/В- (високо спекулятивний) – платоспроможний, але несприятливі економічні умови найімовірніше негативно вплинуть на можливість платити за боргами;
- ССС+ (клас істотного ризику) – є проблеми з виплатами за борговими зобов'язаннями і можливості залежать від сприятливих економічних умов;
- ССС (екстремально спекулятивний) – серйозні проблеми з виплатами;
- CCC-/CC/C (клас дефолту з малою ймовірністю зростання) – серйозні труднощі з виплатами за борговими зобов'язаннями, можливо була ініційована процедура банкрутства, але виплати все ще здійснюються;
- SD (вибірковий дефолт) – відмова від деяких зобов'язань;
- D (дефолт) – відмова від більшості чи всіх зобов'язань.
Майже двадцять років тому станом на липень 2004-го рейтинг боргових зобов'язань України в іноземній та національній валютах оцінювався у В+/B.
У травні 2005-го рейтинг України в іноземній валюті було підвищено до ВB-/B. У національній валюті було присвоєно рейтинг ВВ/В.
Такий рейтинг зберігався до червня 2008 року: тоді агенція знизила рейтинг боргових зобов'язань України в іноземній валюті до B+/B, а в національній до ВВ-/В.
25 лютого 2009 року кредитний рейтинг було знижено. Для довгострокових боргових зобов'язань в іноземній валюті він склав CCC+ (труднощі з виплатами за борговими зобов'язаннями) і C – для короткострокових (серйозні труднощі з виплатами, можливо, була ініційована процедура банкрутства). У національній валюті рейтинг становив B-/C.
У березні 2010 року S&P оцінило кредитний рейтинг України у B-/C в іноземній валюті та B/B у національній. У 2010-2011 роках агенція ще кілька разів підвищувала кредитний рейтинг країни.
У листопаді 2013 року рейтинг боргових зобов'язань України в іноземній та національній валюті становив B-/B.
У січні 2014-го рейтинг в іноземній валюті було знижено до CCC+/C, у лютому – до CCC/C. Рейтинг боргових зобов'язань в іноземній валюті зберігався B-/B.
Наприкінці 2014 року агентство знизило кредитний рейтинг України в іноземній валюті до CCC-/C, національної – до CCC+/C. У квітні 2015-го рейтинг боргових зобов'язань в іноземній валюті було знижено до CC/C.
У вересні 2015 року рейтинг довгострокових зобов'язань України в іноземній валюті був знижений до SD/SD. У 2016 році оцінки рейтингу покращали.
У період з вересня 2019 року до повномасштабної війни рейтинг України в іноземній та національній валюті оцінювався у B/B.
25 лютого 2022 року агентство оцінило рейтинг боргових зобов'язань України в іноземній та національній валюті як B-/B.
У травні рейтинг в іноземній валюті було знижено до CCC+/C, у липні – до CC/C, а 12 серпня (якраз йшли переговори про реструктуризацію) – до SD/SD. За тиждень рейтинг було підвищено до CCC+/C.
У березні цього року рейтинг боргових зобов'язань України в іноземній валюті оцінювався у CC/C, у національній – у CCC+/C. 2 серпня рейтинг в іноземній валюті було знижено до SD/SD.
Нагадаємо, 22 липня Україна досягла домовленостей із Комітетом власників єврооблігацій.
На інфографіці «Слово та діло» – які країни світу переживали дефолтні події за останні 25 років.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»