Українські військові під час атаки на окупований Крим вразили у порту Севастополя російський підводний човен Б-237 «Ростов-на-Дону». У порту субмарина перебувала на ремонті після попереднього удару ЗСУ у вересні 2023-го. Україна за час повномасштабної війни вже змогла пошкодити та знищити 28 кораблів Чорноморського флоту рф, частину якого окупанти вимушено вивели на інші бази. Докладніше – на інфографіці «Слово і діло».
Уражений підводний човен Б-237 «Ростов-на-Дону» належить до проєкту 636.3 «Варшав'янка», за класифікацією НАТО – Kilo. Він був введений в експлуатацію у грудні 2014 року та був носієм чотирьох ракет «Калібр». Його орієнтовна вартість оцінюється в 300 млн доларів.
13 вересня минулого року, коли «Ростов-на-Дону» перебував у сухому доку Севастопольського морського заводу, по ньому було завдано удару британськими ракетами Storm Shadow. Судячи з фотографій човна, які з'явилися пізніше, один удар припав у його носову частину, другий – у правий борт.
Росіяни хотіли закінчити ремонт підводного човна у червні 2024 року. На початку червня його вивели з сухого доку і поставили на бухті між майстернями судноремонтного заводу. У липні окупанти заявили, що доковий ремонт судна завершено і він продовжиться на плаву.
Вночі 3 серпня по субмарині було завдано удару. У ВМС України заявили, що човен потоплено.
Цього року Україна також потопила ракетний катер «Івановець» та десантний корабель «Цезар Куніков» – це сталося 14 лютого.
«Цезар Куніков» був одним із найновіших російських суден проєкту 775. Його приблизна вартість становить 110 млн доларів. ВДК був потоплений біля Алупки за допомогою ударних морських дронів Magura V5. Першу спробу знищити цей корабель було здійснено у березні 2022 року.
Масштабних втрат Чорноморському флоту росії Україна завдала у березні. За допомогою морських дронів було потоплено патрульний корабель проєкту 22160 «Сергій Котів», який спустили на воду лише в 2021 році. Він коштує понад 60 млн доларів. Цей корабель Україна вже атакувала у вересні 2023-го, тоді він зазнав значних пошкоджень.
Крім того, у березні було пошкоджено три десантні кораблі – «Азов», «Ямал» та «Костянтин Ольшанський» – та розвідувальний корабель «Іван Хурс» (проєкт 18280). «Іван Хурс» Україна вже атакувала у травні минулого року. Цей корабель надійшов на озброєння російського Чорноморського флоту у 2018 році.
ВДК «Костянтин Ольшанський» росіяни взагалі вкрали у українського флоту після анексії Криму у 2014 році. Як розповіли у ВМС України, спочатку окупанти розбирали корабель на обладнання та запчастини для ремонту власних кораблів цього проєкту. А коли їхні ВДК почали «закінчуватися», вирішили його відновити. Щоб корабель не було використано проти України, було ухвалено рішення знищити його ракетою «Нептун».
Разом із ним були атаковані ВДК «Ямал» та «Азов» – судна проєкту 775.
У квітні пошкодження отримали ракетний корабель «Серпухов» та рятувальне судно «Комуна». «Серпухов» був пошкоджений пожежею: її влаштував моряк Балтійського флоту, який перейшов на бік України.
У травні Україна затопила ракетний корабель «Циклон» – найновіший у складі Чорноморського флоту росії, його передали лише у липні 2023 року. Коштував він близько 33 млн доларів. Також було знищено три катери.
У червні ударом ГУР було знищено російський рейдовий буксир проєкту 498 «Сатурн».
Минулого року Україна потопила близько шести російських катерів та десантний корабель «Новочеркаськ». Пошкодження отримали десантні кораблі «Оленьогірський гірник» та «Мінськ», танкер SIG, ракетні кораблі «Самум», «Буян» та «Аскольд», патрульний корабель «Павло Державін».
Першого року повномасштабної війни, крім катерів, на дно вирушили крейсер «Москва», десантний корабель «Саратов», буксир «Василь Бех». Було пошкоджено ракетний корабель «Самум», десантний корабель «Новочеркаськ», патрульний корабель «Василь Биків», тральщик «Іван Голубець», фрегат «Адмірал Макаров».
Нагадаємо, «Слово і діло» писало, скільки окупантів перебували на затоплених кораблях Чорноморського флоту росії.
Також ми розповідали, як Україна та росія поділили Чорноморський флот після розпаду СРСР.
На інфографіці – як часто Україна завдає ударів по російських військових об'єктах в окупованому Криму.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»